Bezpieczeństwo systemów IT stworzonych przy pomocy języka PHP [Na przykładzie SuiteCRM]
Korzystanie z aplikacji to dla nas norma. Sięgamy po nie w pracy, podczas nauki, czy podróży. Niezależnie czy akurat korzystamy z serwisów społecznościowych, robimy zakupy online czy pilnujemy swoich pieniędzy, spora część tych operacji jest możliwa dzięki aplikacjom webowym.
Jednym z popularnych narzędzi do tworzenia takich aplikacji jest język oprogramowania PHP, który umożliwia tworzenie dynamicznych stron internetowych. Odpowiada on za działanie aż 77,4% stron internetowych. Jest używany między innymi w aplikacjach takich jak: Slack, MailChimp, Wikipedia, Mozilla, digicert.com, Europa.eu oraz… SuiteCRM.
W tym artykule przyjrzymy się bezpieczeństwu systemów stworzonych przy użyciu PHP. Czytaj dalej, a dowiesz się, czy to właściwy wybór dla Twojego biznesu.
Zalety korzystania z aplikacji PHP
Aplikacje internetowe stworzone przy użyciu PHP oferują wiele korzyści zarówno dla użytkowników, jak i twórców oprogramowania. Podstawowe zalety zastosowania języka PHP to:
- Dynamiczność i interaktywność. PHP umożliwia tworzenie dynamicznych i interaktywnych stron internetowych. Dzięki temu użytkownicy mogą łatwo przesyłać dane i otrzymywać odpowiedzi w czasie rzeczywistym.
- Wszechstronność. PHP to język programowania, który umożliwia tworzenie różnorodnych rodzajów aplikacji, od prostych stron www po zaawansowane systemy e-commerce czy media społecznościowe.
- Wsparcie społeczności. PHP posiada ogromną społeczność użytkowników i deweloperów, co oznacza, że istnieje wiele zasobów, narzędzi i bibliotek, które mogą być wykorzystane do zwiększenia funkcjonalności i bezpieczeństwa aplikacji.
Bezpieczeństwo aplikacji PHP
Bezpieczeństwo to kluczowa sprawa w procesie tworzenia aplikacji PHP. Żeby je zagwarantować, należy zastosować się do pewnych zasad wytwarzania systemów IT.
1. Zabezpieczenie krytycznych sekcji w systemie
Nowa wersja PHP 8.2 wprowadza szereg usprawnień, które wspomagają bezpieczeństwo wytwarzanego kodu. Są to między innymi:
- Możliwość przesłania do funkcji wybranych parametrów za pomocą ich nazw. W ten sposób programista nie musi ustawiać domyślnych wartości parametrów, których nie używa i które mogą ulec zmianie, a duża ich liczba może zwiększać ryzyko pomyłki,
- Dostępny nowszy sposób tworzenia dokumentacji (szczególnie przydatny do tworzenia API),
- Poprawa czytelności konstruktorów – mniej powtarzalnego kodu to mniejsze ryzyko błędu,
- Możliwość definiowania typów zmiennych oznaczająca większą kontrolę nad przepływem danych. Wcześniejszy brak takiej możliwości był jedną z częściej wymienianych wad PHP,
- Rozszerzenie obsługi OpenSSL o nowe zaawansowane funkcje – kolejne narzędzie programisty do zwiększenia bezpieczeństwa aplikacji,
- Właściwości klas tylko do odczytu – możliwość ochrony danych przed modyfikacją,
- Poprawa generatorów pseudolosowych i dodanie nowego algorytmu xoshiro256** (zastosowanie w kryptografii i nie tylko).
2. Zabezpieczenia Server-side
PHP pozwala na implementację zabezpieczeń po stronie serwera. Oznacza to, że operacje systemowe i przetwarzanie danych nie są przesyłane bezpośrednio do przeglądarki użytkownika. To zmniejsza ryzyko wystąpienia ataków.
3. Używanie bezpiecznych bibliotek
Istnieje wiele miejsc i narzędzi PHP, które są specjalnie zaprojektowane, aby pomagać w tworzeniu bezpiecznych aplikacji. Przykłady to biblioteki do weryfikacji haseł, filtrowania i walidacji danych oraz zabezpieczania sesji.
4. Regularne aktualizacje
Najważniejsza dla bezpieczeństwa systemu opartego na PHP jest jego regularna aktualizacja. Bez tego każdy system staje się podatniejszy na ataki hakerów.
Aby wspierać bezpieczeństwo systemów opartych na PHP, można dodać zabezpieczenia typu CAPTCHA. Wskazane są również restrykcyjne ograniczenia dostępu na podstawie weryfikacji adresu IP. Wówczas tylko osoby podpięte do konkretnej sieci, będą mogły się zalogować.
Wykorzystanie PHP w SuiteCRM
PHP jest jednym z najpopularniejszych języków na rynku. Dzięki temu zna go wielu programistów, którzy biorą udział w rozwijaniu systemów Open Source. Społeczność z całego świata, która wspiera rozbudowę tego systemu, może bez problemu brać w tym udział.
Środowisko wywiera duży nacisk na używanie nowszych wersji cechujących się wyższym poziomem bezpieczeństwa i wydajności. Pozwala to sprostać ogólnym wymogom. Producenci systemu SuiteCRM chętnie się im poddają i starają się je zapewniać. Dlatego przykładają dużą uwagę do aktualizacji PHP.
Najnowsza, rekomendowana jego wersja (PHP 8.2) została uwzględniona w SuiteCRM 8.4. Posiada już ona 8 wydań udostępnianych w przybliżeniu co miesiąc. Oprócz usprawnień i optymalizacji w skład comiesięcznych aktualizacji wchodzą także poprawki bezpieczeństwa oznaczone identyfikatorami CVE.
Takie działania pokazują użytkownikom, którzy troszczą się o bezpieczeństwo swoich aplikacji, że producent SuiteCRM i jego partnerzy robią wszystko, żeby zapewnić bezpieczeństwo ich aplikacji.
Podsumowanie
Tworzenie bezpiecznych aplikacji PHP wymaga świadomości i odpowiedniego podejścia do zabezpieczeń. Aplikacje te oferują dynamiczność, interaktywność i wszechstronność, a dzięki odpowiednim praktykom można uniknąć wielu potencjalnych zagrożeń. Kluczowe są: zabezpieczenie krytycznych sekcji, implementacja zabezpieczeń po stronie serwera oraz regularne aktualizacje. Dla osoby, która nie jest specjalistą w dziedzinie technologii, ważne jest zdanie się na doświadczonych profesjonalistów lub wykorzystanie gotowych narzędzi, które zapewnią wysoki poziom bezpieczeństwa.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, skontaktuj się z nami!